1 Aralık Dünya AIDS Günü

Dünya Sağlık Örgütü, korunmayı ve farkındalığı arttırmak amacıyla 1 Aralık gününü “Dünya AIDS Günü" ilan etmiştir. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS 2015 yılı raporuna göre; dünyada 2015 yılı içinde yaklaşık 2,1 milyon kişinin HIV enfeksiyonuna yakalandığı, 36,7 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 1,2 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğü belirtilmektedir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde 1985 yılından günümüze (Haziran 2016 itibariyle) toplam 11.998 HIV/AIDS vakası bildirimi yapılmıştır.

Uluslararası hastalık ile mücadelede; Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı kapsamında küresel hedefler belirlenmiştir. Söz konusu Küresel Hedefler doğrultusunda; tüm dünyada AIDS İlişkili Ölüm sayısının, 2020 yılında 500.000, 2030 yılında 200.000’e düşürülmesi, HIV ile enfekte olduğu tespit edilen kişilerin %90’ının tedaviye erişiminin sağlanması ve tedavi görenlerin %90’ında viral supresyonun sağlanması gerekmektedir. Hastalığın önleme çalışmaları kapsamında ise; yeni HIV enfekte vaka sayısının %75 azaltılması, HIV enfekte yenidoğan sayısının sıfır olması hedeflenmektedir. HIV’le enfekte olan insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan bulaşıcı hastalık için en önemli risk; güvenli olmayan cinsel ilişki olarak tanımlanmaktadır. HIV; Korunmasız cinsel ilişki, virüs ile bulaşmış kan nakli, virüs ile bulaşmış enjektör iğnesini paylaşmak ya da böyle bir iğnenin batması, gebelik, doğum ve emzirme sırasında anneden bebeğe geçebilen bir virüstür.

Uzmanlar dünya genelinde HIV/AIDS vakalarının azaldığını, ülkemizde ise genç nüfusun fazlalığı, göç hareketleri, turizm nedeniyle ciddi artışların yaşandığını belirtmişlerdir. HIV riski konusunda toplumsal farkındalığın, bilgi ve duyarlılığın oluşması için virüsün bulaşma ve korunma yolları ile ilgili kapsamlı eğitimler yapılması gerektiğini vurgulamışlardır.

Eskişehir Osmangazi Gençlik Danışma Birimi (ESOGÜ-GEDAB) ve akran eğitmenleri olarak gençleri HIV/AIDS'le ilgili bilinç ve duyarlılık düzeyinin yükseltilmesini ve kendi sağlıklarını koruma bilincini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacı ile bilgilendirmeler yapıldı. Akran Eğitmenlerimiz tarafından yurtlarda, kafeteryalarda, öğrencilerin bulunduğu ortamlarda bilgilendirme toplantıları düzenlendi, broşür ve kitap ayıracı dağıtıldı. Yapılan duyurularla birime bireysel veya grup olarak gelen kişilere yürütülen, GEDAB içinde 14 Kasım-14 Aralık tarihleri arasında bilgilendirme toplantıları devam etmektedir. Bilgilendirme toplantılarında HIV/AIDS ‘in belirtileri, bulaşma yolları ve korunma yollarının önemi vurgulanmaktadır.