01 Aralık Dünya AIDS Günü 2018
29.11.2018

                                                                        1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ 2018

Dünya Sağlık Örgütü, korunmayı ve farkındalığı arttırmak amacıyla 1 Aralık gününü “Dünya AIDS Günü" ilan etmiştir. Küresel sağlık kampanyası olan Dünya AIDS Günü’nün 30. yılında Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği slogan “Durumunu Bil” olarak tanımlanmıştır.

DSÖ 2017 yılında 36.7 milyon HIV ile yaşayan insan olduğu, bunlardan 21.7 milyonunun tedavi aldığı bildirildi. T.C. Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, Türkiye’de 1985 yılından 1 Aralık 2017 tarihine kadar doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirilen 15054 HIV ve 1590 AIDS vakası tespit edildi. Uluslararası hastalık ile mücadelede; Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı kapsamında küresel hedefler belirlenmiştir. Söz konusu Küresel Hedefler doğrultusunda; tüm dünyada AIDS İlişkili Ölüm sayısının, 2020 yılında 500.000, 2030 yılında 200.000’e düşürülmesi, HIV ile enfekte olduğu tespit edilen kişilerin %90’ının tedaviye erişiminin sağlanması ve tedavi görenlerin %90’ında viral supresyonun sağlanması gerekmektedir. Hastalığın önleme çalışmaları kapsamında ise; yeni HIV enfekte vaka sayısının %75 azaltılması, HIV enfekte yenidoğan sayısının sıfır olması hedeflenmektedir.

HIV’le enfekte olan insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan bulaşıcı hastalık için en önemli risk; güvenli olmayan cinsel ilişki olarak tanımlanmaktadır. HIV; Korunmasız cinsel ilişki, virüs ile bulaşmış kan nakli, virüs ile bulaşmış enjektör iğnesini paylaşmak ya da böyle bir iğnenin batması, gebelik, doğum ve emzirme sırasında anneden bebeğe geçebilen bir virüstür.

Uzmanlar dünya genelinde HIV/AIDS vakalarının azaldığını, ülkemizde ise genç nüfusun fazlalığı, göç hareketleri, turizm nedeniyle ciddi artışların yaşandığını belirtmişlerdir. HIV riski konusunda toplumsal farkındalığın, bilgi ve duyarlılığın oluşması için virüsün bulaşma ve korunma yolları ile ilgili kapsamlı eğitimler yapılması gerektiğini vurgulamışlardır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Gençlik Danışma Birimi (ESOGÜ-GEDAB) ve akran eğitmenleri olarak gençleri HIV/AIDS'le ilgili bilinç ve duyarlılık düzeyinin yükseltilmesini ve kendi sağlıklarını koruma bilincini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacı ile bilgilendirmeler yapıldı. GEDAB içinde 20 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında bilgilendirme toplantıları devam etmektedir. Bilgilendirme toplantılarında HIV/AIDS ‘in belirtileri, bulaşma yolları ve korunma yollarının önemi vurgulanmaktadır.