7 Nisan Dünya Sağlık Günü & 7-13 Dünya Sağlık Haftası 2022

 

 7 Nisan Dünya Sağlık Günü & 7-13 Nisan  Sağlık Haftası

        Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ nün kuruluşu olan 07 Nisan Dünya Sağlık Günü, 07-13 Nisan günleri de "Dünya Sağlık Haftası" olarak kutlanmaktadır. DSÖ, Dünya Sağlık Günü ve haftasının temasını “Gezegenimiz sağlığımız” (Planet, health) olarak belirlemiştir.  2022 Dünya Sağlık Günü’nde DSÖ, küresel dikkati insanları ve gezegeni sağlıklı tutmak ve refah odaklı toplumlar yaratmak amacıyla bir hareketi teşvik etmek için gereken acil eylemlere dikkat çekmektedir.

DSÖ, her yıl dünya çapında 13 milyondan fazla ölümün önlenebilir çevresel nedenlerden kaynaklandığını tahmin etmektedir. Buna insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sağlık tehdidi olan iklim krizinin de dâhil olduğunu ve iklim krizinin aynı zamanda bir sağlık krizi olduğunu belirtmektedir.   

    Uzmanlar; gençlerin gezegenle uyumlu, sürdürülebilir sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseyen bireyler olmaları yönünde eğitilmelerinin önemini belirtmişlerdir. DSÖ, sağlığın bir insan hakkı olduğu ve gençlerin sağlık hizmetlerine erişim, tedavi, sağlıklarını koruma ve geliştirme, riskli davranışlardan kaçınmanın oluşturulmasının büyük önem taşıdığını belirtmektedir.

      Koruyucu sağlık hizmeti kapsamında “Bilinçli Gençlik Sağlıklı Gelecek” sloganıyla gençlerin sağlıklı yaşamına destek veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Gençlik Danışma Birimi gençleri sağlıklı çevre ile sağlıklı yaşamlarına devam etme konusunda bilinçlendirmek, yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla Nisan ayı boyunca sağlıklı yaşam önerileri ve farkındalık aktiviteleri yürütülecektir.