Yeşilay Haftası, Sağlıklı Gençlik 2020

      Sağlıklı Gençlik

      Ülkemizde her yıl 01-07 Mart tarihleri arası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Bu yıl Yeşilay Haftası, bağımlılıklardan uzak durmak için “Sağlıklı Yaşam İçin Bir Nedenim Var!” sloganıyla çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir.

Araştırmalara göre; Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları artmakta, maddeye başlama yaşları gittikçe düşmekte, diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açmakta olduğu bildirilmiştir.

       Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Uyuşturucu Raporuna göre, 29,5 milyon kişi uyuşturucu bağımlısı ve hayatında bir kez uyuşturucu denediğini söyleyen kişi sayısı 250 milyon olarak belirtilmiştir. Yine rapora göre; yatarak tedavi gören bağımlıların yaklaşık üçte birinin 15-24 yaş grubunda olduğu ve gençler arasında doğrudan kana karışan uyuşturucu madde kullanımının daha yaygın olduğu belirtilmiştir. BM Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi (UNODC)’nin verilerine göre, Ülkemizde uyuşturucu kullanımı çok tehlikeli bir boyut almaya başlamıştır.

Gençlerde bağımlılık (madde bağımlılığı); alkol dışında sigara, uyuşturucu ya da uçucu maddeler kullanarak ve sürekli olarak ruhsal yaşamı bozan o maddeye alışıp, tutsak olmaktır. Başlangıçta 12–13 yaşlarında sigara ile başlayıp, daha sonra alkol ve madde olarak devam etmektedir. Bu bağlamda; ESOGÜ Gençlik Danışma Birimi tütün alkol ve madde bağımlılığın özellikle gençleri tehdit ettiğine dikkat çekmek amacıyla  “hiç başlamamış olmak bırakmaktan daha kolay” olduğunu vurgulamak ve başlayanlarında bırakma çabalarını desteklemek için 1-7 Mart Yeşilay haftasında bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri düzenlenmektedir.