5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü
5.05.2022

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü

“Sağlığımız Ellerimizde”

Günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması, önemli koruyucu sağlık hizmetlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Hijyen sözcüğünün tanımı, sağlıklı ortamın korunması amacıyla hastalığa neden olan her türlü etkenin ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Hijyeni sağlamada en temel kural, ellerin doğru yöntem ile yıkanmasıdır. Yapılan tahminlere göre sadece el yıkamakla Dünya’da her yıl bir milyon kişinin hayatının kurtarılabileceği hesaplanmıştır. Dünya’da pandemi dolayısıyla el hijyeni ayrı bir önem kazanmış ve bu konuda farkındalık artmıştır.  Dünya Sağlık Örgütü, özellikle sağlık hizmetlerinde el hijyeninin önemine dikkat çekmek üzere “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” ve  “2-5 Mayıs Dünya El Hijyeni Haftası”   olarak ilan etmiştir.  

Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller geliyor. Bu nedenle sadece hastanelerde değil günlük hayatta da insanların el hijyenine dikkat etmesi durumunda enfeksiyon hastalıkların birçoğu (hepatit A, çeşitli ishaller vs.)  engellenebilmektedir.

El yıkama, birey ve toplum sağlığının korunması açısından; basit, ucuz, toplumun her kesimi tarafından uygulanabilir ve son derece etkili bir yöntemdir.

Gençlik Danışma Birimi,  “Sağlığımız Ellerimizde” temasıyla mayıs ayında el hijyenine yönelik etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Amacımız, üniversitedeki öğrencilerimize günlük koşuşturmalarının içinde 1dk ayırarak kendi sağlıklarına önemli katkı sağlayabileceklerini hatırlatmak, el hijyeninin önemini anlatmak ve farkındalık oluşturmaya çalışmaktır.