Yeşilay Haftası Kapsamında Ergenlerde Madde Kullanımı

2016 yılı dünya uyuşturucu raporuna göre özellikle ergenlerde zararlı madde kullanım oranları arttığı bildirildi. Gençler arasında son yıllarda tercih edilen ve ulaşılması kolay olan Bonzai Avusturya, Estonya, Almanya, Finlandiya, Fransa, Polonya, Rusya, İsveç, İsviçre, İngiltere, KKTC’de yasaklanmıştır. Ülkemizde son yıllarda daha ucuz olması nedeniyle Bonzai gençler arasında tercih edildiği ve eroinden 100 kat daha tehlikeli olduğu Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman tarafından bildirilmiştir. Uyuşturucu madde kullanımına sebep olan birçok sorun ve faktörler, Bonzai kullanımında da geçerlidir. Ergenlik döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere, özellikle ailevi, sosyal ve kişisel olarak sorun yaşayan 15-30 yaş arasındaki bireyler uyuşturucu tacirlerin ve aracılarının tercih ettiği Bonzai risk grubunu oluşturur. 

Dünyada Spice, Bonzai Citrus, K2, Jamaican, Scope, Smoke gibi isimlerle bilinen, bazı kurutulmuş bitki yapraklarına emdirilmesiyle sıvı ve toz şeklinde ambalajlanıp sağlığa zararlı olmadığı algısı oluşturularak piyasaya sürülen; Bonzai, esrara benzer etkilere neden olan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu bir maddedir. 

            Bu sentetik kannabinoidler, hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla laboratuvarlarda geliştirilmiştir. Ancak, uyuşturucu olarak pazarlanan bonzai ürünleri içindeki, çok farklı miktar ve çeşitteki bu sentetik maddeler, doğal esrar ve eroine göre çok daha tehlikeli etkileriyle, beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açar, şizofreniye benzer bir durum ortaya çıkarır ve ani kalp durmalarına neden olur.  

            Bonzainin doğal ve bitkisel bir ürün olarak düşünülmesi, kimyasal içeriği ve toksik etkileri ile ilgili bilgi sahibi olunmayışı insanların Bonzai’yi denemelerinde etkili olmaktadır. Solunum yoluyla (burundan çekilerek) alındığında, akciğerler tarafından anında emilerek kana karışır. Beyin gibi diğer organlara da yayılır ve etkileri dakikalar içinde görülmeye başlar. Ağızdan alındığında ise, sindirim sistemi tarafından emilmekte ve karaciğerdeki metabolik aktiviteye bağlı olarak etkileri daha geç görülür. 

            Bonzai alındıktan sonra vücuttaki etki süresi, içindeki etken maddelerin çeşidine ve dozajlarına göre değişir ve saatlerce de sürebilir. Özellikle Alkol ile birlikte kullanıldığında halüsinasyonlar, panik ataklar, kusmalar daha sık ve ağır olur.  Ne yazık ki,  ölüm tribi (vücudundaki uyuşmalardan dolayı felç olacak hissine kapılma, bayılacak gibi olma, kalp kriziyle öleceğini düşünmek gibi içinden çıkamadığı hallerle çok yoğun bir korku ve sıkıntının yaşandığı, bir bakıma panik atak geçirme halidir)  denilen bir tür panik atak geçiren birçok insan, yasadışı madde kullanımı nedeniyle Hastaneye gidememekte ve bu vakalar ölümle sonuçlanabilmektedir.

            Önemli bir ergen sağlığı sorunu olan madde kullanımı ve bağımlılığı mücadelesidir. Bu doğrultuda 1-7 Mart Yeşilay haftasında Gençlik Danışma Birimi özellikle gençleri tehdit eden bu zararlı madde kullanımına dikkat çekmek için “Madde Bağımlılığına HAYIR” “Hayatı Seviyorum, Yaşamayı Seçiyorum. Sağlıklı Yaşama EVET” sloganlarıyla sağlıklı yaşam önerileri ve farkındalık aktiviteleri yürütmektedir. Ayrıca Gençlik Danışma Biriminde konuyla ilgili bireysel ve grup danışmanlıkları vermektedir.