1-7 Mart Yeşilay Haftası 2024
29.02.2024

    " Bağımlılığa Hayır" Bilinçli ve Sağlıklı Gençlik. "No to Addiction" Conscious and Healthy Youth

Sağlıklı Gençlik

  Ülkemizde her yıl 01-07 Mart tarihleri arası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay'ın mücadele alanına dahil olmuştur.

   Araştırmalara göre; Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları artmakta, maddeye başlama yaşları gittikçe düşmekte, diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açmakta olduğu bildirilmiştir. Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar olduğu, ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerindeki kontrolünü kaybetmesi ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanmasının çok ciddi zararlara sebep olduğu sebebiyle gençlerin bilişim teknolojileri karşısında pasif tüketici olmaktan çıkarılarak aktif üreticiler haline getirilmesinin gerekliliği ifade edilmiştir.

       Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Uyuşturucu Raporuna göre, dünya genelinde 269 milyon kişinin uyuşturucu kullandığı aktarılmaktadır. Yatarak tedavi gören bağımlıların yaklaşık üçte birinin 15-24 yaş grubunda olduğu ve gençler arasında doğrudan kana karışan uyuşturucu madde kullanımının daha yaygın olduğu belirtilmiştir. Dünyada yaklaşık 13 milyon gencin esrar kullandığı, özellikle 15-16 yaş grubu 11,6 milyon öğrencinin bu uyuşturucudan aldığı bildirilen raporda, 12-17 yaş grubunda madde kullanımına yönelme risklerinin çok yüksek olduğu uyarısı yapılmıştır. BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC)’nin verilerine göre, Ülkemizde uyuşturucu kullanımı çok tehlikeli bir boyut almaya başlamıştır.

Gençlerde bağımlılık; alkol dışında sigara, uyuşturucu ya da uçucu maddeler kullanarak ruhsal yaşamı bozan o maddeye alışıp, tutsak olmaktır. Başlangıçta 12–13 yaşlarında sigara ile başlayıp, daha sonra alkol ve madde olarak devam etmektedir. Son yıllarda buna teknoloji bağımlılığı da eklenmiştir.

Bu bağlamda; ESOGÜ Gençlik Danışma Birimi tütün, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığın özellikle gençleri tehdit ettiğine dikkat çekmek amacıyla farkındalıklarını arttırmak için 1-7 Mart Yeşilay haftasında kendi sağlıklarını koruma bilincini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacı ile web sitesi üzerinden bilgilendirmeler yapmaktadır.

Yararlı Linkler:

https://yesilay.org.tr/tr/bagimlilik

https://yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/alkol-bagimliligi

https://yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi

https://yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/teknoloji-bagimliligi

https://yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/tutun-bagimliligi

Teknoloji-Bağımlılığı.pdf

Madde-Bağımlılığı.pdf

Sigaranın-zararları-(1).pdf